راهنمای  آپگرید:

 این راهنمای فقط مختص به ارتقاء نسخه 8.1 به 8.2 فارسی شده توسط مشهدتیم میباشد. آپگرید دارای دو مرحله کلی میباشد 1 - آپلود فایل های نسخه 8.2 به جای فایل های نسخه قبل (8.1) 2 - اجرای فایل مخصوص به روز رسانی بانک اطلاعاتی با نام upgrade.php .

 - قدم اول آپلود فایل ها  : لازم است که تمامی فایل های نسخه 8.2 بصورت کامل جایگزین فایل های قبل شوند. یکی از مشکلات پس از آپگردید ناقص آپلود شدن فایل ها میباشد که کوچکترین اشکالی در جایگزنی فایل ها میتواند باعث کار نکردن یکی از قسمت های جدید این نسخه شود .

 *روش اول استفاده ار برنامه های رایج FTP میباشد مانند : cute ftp , ws ftp و... این روش به علت تعداد زیاد فایل ها نیاز به زمان دارد که اگر از اینترنت پرسرعت بتوانید استفاده کنید بسیار بهینه تر خواهد بود. به شما پیشنهاد میکنم جهت استفاده از این روش از سیستم و خطی استفاده نمایید که دارای سرعت اینترنت نسبتا خوبی باشد تا بدون قطعی مدام بتوانید فایل ها را جایگزین کنید. به خاطر داشته باشید وقتی تمامی فایل ها جایگزین شود اصلی ترین فایل شما یعنی config.php نیز جایگزین میشود پس قبل از آپلود فایل ها یک پشتیبان از کانفیگ سایت خود بگیرید. شما از این فایل فقط مقادیری که مقابل سه گزینه : dbuname - dbpass - dbname را نیاز دارید که پس از آپلود کافیست کانفیگ جدید را باز نمایید و سه مقدار ذکر شده در بالا را تعریف کنید. دقت کنید حتی یک فاصله در وارد کردن اطلاعات کانفیگ باعث خواهد شد ارتباط با بانک اطلاعاتی برقرار نشود. در نسخه های قبلی برخی از کاربران برای آپگردید فایل کانفیگ قبلی رو جایگزین میکردند! و مشکلی هم نبود و سایت روند عادی را طی میکرد اما کانفیگ 8.1 دارای تغییراتی است که حتما نیاز به جایگزینی دارد.

 *روش دوم آپلود فایل زیپ این نسخه و باز کردن بر روی هاست میباشد اما مسئله بسیار مهم این است که وقتی فایل زیپ را روی سرور باز میکنید مثلا اگر index.php در شاخه اصلی باشد این فایل جایگزین نخواهد شد و فقط فایل هایی کپی میشود که وجود نداشته باشد و این کاملا سایت را با مشکل مواجه خواهد کرد بعلت اینکه هیچکدام از فایل های قبلی جایگزین نشده است!. کاری که شما باید انجام دهید به این صورت است که قبل از هر کاری یک پشتیبان از فایل config.php بگیرید در هارد کامپیوتر خودتون و سپس فایل کانفیگ  روی هاست خود باز کنید و مثلا مقدار مقابل dbname رو بردارید تا سایت غیر فعال بشه  یا اینکه کانفیگ در پکیج نیوک 8.1 که تنظیماتش هنوز انجام نشده رو آپلود کنید تا جایگزین کانفیگ تنظیم شده قبلی بشه. هدف اصلی اینه که در زمان آپگرید سایت فعال نباشه شما میتونید یک  index.html هم آپلود کنید اما این کار باعث نمیشه سایت غیر فعال بشه چون تمامی آدرس های دیگر سایت کار میکنند! . مرحله اصلی رو بهتره از فایل منیجر کنترل پنل انجام بدید . در اینجا تمامی شاخه ها و فایل های مربوط به نیوک رو تغییر نام میدیم! به این صورت بعنوان مثال  :

 modules-old - blocks-old - abuse-old - admin-old - incudes-old - db-old - import-old - images-old - language-old - mtsn-old - theme-old - index.-old.php - header-old.php - footer-old.php  - backend-old.php -  shoutbox-old.js -  mainfile-old.php -  .htaccess-old -  dload-old.php - ultramode-old.txt - robots- old.txt

 امیدواریم که فایل آپگرید نسخه قبلی نباشد که نیاز به تغییر نام این فایل هم داشته باشید!. چون نگه داشتن این فایل ریسک امنیتی خواهد داشت. (اگر فایل admin.php سایتتون را در نسخه قبلی تغییر نام دادید دقت کنید که مجدد اینکارو باید انجام بدین راهنمای اینکار در این لینک میباشد و فایل تغییر نام یافته نسخه قبل رو حذف کنید) حالا که مطمئن شدید تمامی شاخه ها و فایل های قبلی rename شدند میتونید فایل زیپ رو از حالت فشرده خارج کنید دقت نمایید اگر یکی از فایل ها یا شاخه تغییر نام پیدا نکرده باشد جایگزنی صورت نخواهد گرفت!. نکته مهم این هست که برای این روش حداقل نیاز به 50 مگابایت فضای خالی دارید!. نکته ای که حتما به ذهن شما میرسد این است که ممکن است مثلا شما در شاخه images قبلی یکسری فایل برای اخبار یا ..... آپلود کرده باشید که باید این فایل ها را مثلا از شاخه images-old به شاخه images منتقل نمائید. یکی دیگر از نکات بسیار مهم این هست که اگر شما در حال استفاده از قالبی به  جز 4 قالب قبلی پیش فرض نیوک هستید حتما قالب خود را از شاخه themes قبلی در شاخه themes جدید کپی کنید در نهایت.

 - قدم دوم  اجرای فایل upgrade.php :

وقتی فایل های جدید کامل آپلود شد ابتدا کانفیگ را تنظیم نمایید و یک بار به آدرس سایت خود رفته و چک کنید صفحه اول اجرا شود البته همین که صفحه کامل لود شود کافیست و نیازی نیست که به صفحات دیگه برید و مسلما هنوز برخی از قسمت های جدید کار نخواهد کرد. کافیست در نهایت در مرورگر به آدرس upgrade.php بروید بعنوان مثال www.siteshoma.com/upgrade.php  در این صفحه یکسری توضیح کلی نوشته شده است که لازمه شما رعایت کنید و در نهایت آغاز بروزرسانی را بزنید تا آپدیت بانک اطلاعای که از اهمیت زیادی برخوردار هست اجرا شود وقتی در صفحه بعد به شما پیغام بروزرسانی با موفقیت صورت گرفت داده شد این فایل را بلافاصله از روی هاست خود حذف نمایید. . . تبریک میگوئیم نسخه نیوک شما به 8.2 اختصاصی مشهدتیم ارتقا پیدا کرد!

 نکته 1 : وقتی پس از تست سایت مطمئن شدید مشکلی وجود ندارد فایل های و پوشه های نسخه قبل را از روی هاست خود حذف نمائید.

PHPNUKE 8.2 MT Edition FARSI BY : PHPNUKE.ir [MashhadTeam]